upcycleturkey.com ‘da yayımlanan röportajım

Ceren 26 yaşında. Genç bir diş hekimi. Aynı zamanda geri dönüşümden ilham alan sosyal farkındalık projesi olan Bizce Çöpe Gitmesin‘i yürütmekte.

Topladığı atıl durumdaki eşyaları, şehirlerde düzenlediği atölye çalışmalarında dönüştürüp üzerine emek katarak dezavantajlı insanlara hediye ediyor. Tüketim çılgınlığına ve fark edilmesi unutulmuş insanlara dikkat çekerek daha mutlu toplumu hedefliyor.

Ne zamandır ileri dönüşüm çalışmaları yapıyorsunuz? Nasıl başladı?

Çok geriden alırsak bebeklerime artık kumaşlardan kıyafet dikmekle başladı diyebiliriz. Üniversitede okul stresimi yenmeme birebir geldiğinden daha da yakınlaştım dönüşüm projelerine. 2010 yılıydı. Kendime ait bir site açtım. Cerenlecopegitmesin.com adında. Kendi ürettiğim fikirleri görselleriyle beraber paylaşmaya başladım. Asıl tatlı serüven böyle başladı. İlham olabildiğimi görmek beni çok keyiflendirdi.

IMG_1627-300x300

Bu aralar neler yapıyorsunuz, gündemdeki projeler neler?

Diş Hekimiyim. İzmir’de yaşıyorum. Radyoloji alanında uzmanlığımı yapıyorum. Ve bir yandan sosyal farkındalık projesi haline gelen ‘Çöpe Gitmesin ‘ ismini  geliştirmeye yaymaya çalışıyorum. Evimizde  kullanmadığımız biblo, takı, toka, çanta, defter, kalem, vb şeyleri topluyoruz. Dezavantajlı insanlara hediye ediyoruz. Para ve kıyafet harici her şey olabilir. Eşantiyon kalem, kopmuş takı, kırık oyuncak… Peki dezavantajlı insanlar kimler? Engelli bireyler, şartları iyi olmayan okullar, köy  çocukları, gibi.

Büyük sivil toplum kuruluşları ile gönüllü oluşumlar ile ortaklaşa projeler yapıyoruz Bunlardan biri JCI İzmir ekibi ile Kes Yapıştır Sevgi İliştir projesini başlattık. Sosyoekonomik düzeyi iyi diyebileceğiz bir grupla topladığımız fazla eşyaları bir atölye düzenleyerek dönüştürüyoruz. Atölye sonunda ürettiklerimizi dezavantajlı olarak seçtiğimiz gruba hediye ediyoruz. Gündemimizde bunu yaygınlaştırmak ve diğer şubeler ile de gerçekleştirmek var.

Başka, Bilkent Üniversitesi’nin Toplumsal Duyarlılık Projeleri’nden Düşler Evi ekibiyle kadın sığınma evlerinde annesiyle beraber kalan çocuklar için bir atölye çalışması hazırlığındayız.

IMG_1876-225x300

Siz bu işi gönüllü olarak yapıyorsunuz. İş dışındaki zamanınızı çıkar gözetmeden gönüllü ileri dönüşüm çalışmaları için ayırmak konusundaki en büyük motivasyonunuz nedir?

İnsanların en çok sorduklarından çalışmaları sadece ‘’gönüllü‘’ olarak nasıl yapabildiğim… Atölye çalışmalarında  ulaşım masrafım ya da kargo giderleri için hiç para talep etmiyor olmam merak konusu. Para, ilk şart olmamalı bu dönüşüm içinde. Çünkü bizler zaten bunu unuttuk. Parasız iyilik yapmayı; karşılık beklemeden mutlu etmeyi… Giderlerimizi armağan ekonomisi ile karşılıyoruz sessiz çabasız kendi aramızda.

Zaman akıp giderken hayatımızın  karmaşı içinde unuttuğumuz çok yaşam çok insan var. Tüketim çılgınlığına kapılıp yok saydığımız değerler duygular keza öyle… Bunları yeniden gözden geçirip hem ne kadar gereksiz tüketim yaptığımızı hem yeniden birlik ve bütünlük içinde olmayı fark ediyor ve fark ettirebiliyor olmak  benim motivasyonum. Sürekli keşif halindeyim. Yeni insanların, yeni duyguların, yeni projelerin… Bu merak benim motivasyonum oluyor.

İnsanlardan ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

Bazı insanlar tam da bu projeyi bekliyormuş gibi tepkiler veriyor ona çok mutlu oluyorum 🙂 Atmaya kıyamamıştım ama nerede kullanacağımı da bilemiyordum diyenler çok oluyor. Daha önce dönüşüm fikirleriyle hiç uğraşmamış ama atölye çalışmalarımızda kendini kaybedenler oluyor, farklı yönlerini keşfediyorlar. Ya da atölye sonunda hediyeler verilirken çok duygulandıklarını ve kendilerini işe yaramış hissettiklerini söyleyenler oluyor. 🙂

IHLG9545-300x225

Bu çalışmaların sizce en zor yanı nedir? Daha çok destek alsak daha iyi olur dediğiniz noktalar var mı?

Zor yanları illa ki var. Kontollü olmak durumundayım. Ortak proje yapmak isteyen her dernek ya da her toplulukla bir araya gelemiyoruz maalesef. Bazı konularda ayrı düştüğümüz için. Para veya ticari amaç kesinlikle gütmüyoruz. Tamamıyla gönüllülük esaslı proje bu. Daha çok destek alsak diye şu anlık temennim yok 🙂 Çünkü tıpkı bir bebek gibi kendi doğal akışında büyüsün istiyorum. Ekstra çabalara girmiyorum. İçimizden geldiği gibi hareket ediyoruz.

Sizce ileri dönüşüm insanlara, doğaya ne gibi katkılar sağlıyor?

Başka birinin tekrar kullanılmasına hiç ihtimal vermediği bir şeyi ileri dönüşüm çalışmasıyla tekrar hayata kazandırıyorsun ve sanki yeni bir gezegen bulmuş gibi bir his dolduruyor içini 🙂 Daha mutlu olmamıza katkı sağlıyor. Küçük şeylerle mutlu olmamıza, daha sade yaşamamıza vesile oluyor. Bu da doğada daha az atık anlamına geliyor.

Uzun vadede bu konuda hayalleriniz nelerdir?

Az önce de söylediğim gibi bebek gibi görüyorum bu uyanışı. Sen bir ileri dönüşüm çalışması yaparken seni izleyen hevesleniyor duyan hevesleniyor ya da başka bir fikir sunuyor derken zincir büyümeye devam ediyor… Biz bu zinciri büyütme niyetiyle gidiyoruz… Eminiz ki güzel sürprizleri var yaratıcının… Hayallerimiz bizde saklı 🙂

Okuyucularımız için evde uygulayabilecekleri mini ileri dönüşüm projesi tarifi verebilir misiniz?

İzmir’deki dönüşüm atölyemizde Down’lu meleklerimiz fotoğraftaki gibi rulokat kutularını değerlendirdiler.

 

Ceren yaptıklarını bloğunda ve Instagram hesabında paylaşıyor. Bir çok insana da ilham oluyor. Siz de mutlaka ziyaret edip bir göz atın bizce. Kendin Yap tarifleri çok pratik anlatılmış ve malzemeleri de kolayca bulabileceğiniz (hatta muhtemelen evinizde çöpe atılmayı bekleyen) basit malzemeler.

Özellikle İzmir çevresinde yaşıyorsanız Ceren’in düzenlediği etkinliklere zaman zaman katılabilmeniz için Bizce Çöpe Gitmesin‘i Instagram ve Facebook üzerinden takip etmenizi tavsiye ederiz.

İleri dönüşümle elde edilen güzellikler paylaşıldıkça mutlu ediyor. Üstelik çöpümüzü de azaltmış oluyoruz. Bu alanda gönüllü bir şekilde, sevgiyle, güler yüzle çaba sarf eden Ceren ve projesini destekleyen herkese biz de sevgilerimizi gönderiyoruz.

Bizce de çöpe gitmesin!  🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s